top of page

Nedir Bu Zeytinyağı?


Şu an zeytinyağı almanın tam zamanı!


Erken hasat dediğimiz zeytinyağı yemyeşil renk olur, zeytin daha dalında kararmaya başlamadan ağaç üzerinde yeşilken ekim ayı başında toplanır.


Bu zeytin toplandıktan sonra hemen sıkıma girer ve yağ çıkarılır. Bu nedenle içindeki mineraller üst seviyededir, çok miktarda klorofil içerir. Ancak zeytinden çıkan yağ oranı az olduğu için oldukça maliyetledir ve dolayısıyla satış fiyatı da yüksektir. Direkt içilecek nitelikte yağ olarak satılır.


Hasat dönemiyle beraber toplanan zeytinler elenir ve sıkıma gider. Sıkılan yağlar dinlendirilmeden satışa sunulur. Aroması ve tadı mükemmeldir. Dinlenmediği için tortuludur, filtre edilmemiştir ve rengi hafif bulanıktır. Bu zeytinyağı niş pazara sahip olmakla birlikte çoğu zaman ön siparişle müşteriye ulaşır. Her türlü zeytinyağlı yemeklerde, salatalarda, kahvaltıda rahatlıkla kullanılır.


Hasat döneminin bitimiyle sıkımdan gelen yağlar tanklara alınır, dinlendirilir ve yağın tortusu dibine çöker ve satışa sunulur. Yemeklerde, salatada rahatlıkla tüketilecek yağdır.Natürel Sızma zeytinyağı; serbest yağ asitlik oranı (oleik asit cinsinden) EN FAZLA % 0.8 olan yağdır. En kaliteli yağdır ve çoğunlukla kahvaltıda, salatalarda tercih edilir. Bunun yanısıra yemeklerde de rahatlıkla kullanılır.

Natürel Birinci Zeytinyağı; serbest yağ asitlik oranı yine oleik asit cinsinden % 0.8 ile % 2 arasında olan yağdır. Sızmadan sonra en nitelikli yağdır ve genellikle yemeklerde tercih edilir.


Natürel zeytinyağı zeytinin doğal özelliklerini değiştirmeden uygun sıcaklıkta fiziksel işlemler (ezme, sıkma vb.) uygulanarak elde edilir.


En çok beğenilen, tercih edilen zeytinyağı bölgesi Edremit Körfezi’ dir ve bu bölgede üretilen zeytinyağının 10 bin tonu Ayvalık’ ın zeytinyağıdır. Ayvalık cinsi zeytin ağaçları yağı en beğenilen ağaçtır.

Yani zeytinyağı denince doğru adres; AYVALIK ZEYTİNYAĞI.


51 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page